Опции

EditorApril 2024

Опциите са вид финансов инструмент (ценни книжа), който дава правото (но не и задължението) на притежателя да придобие (или продаде) друг вид ценни книжа (като например акции или облигации) или физически актив (стока) при определени условия. Сами по себе си опциите не са вид собственост, но могат да доведат до придобиването на такава. В света на финансите има много различни видове опции и детайлното им описание е извън обсега на този анализ. Накратко, опцията може да дава право да се закупи (кол-опция или call option на английски) или да се продаде (пут опция или put option на английски) даден актив на определена цена. Опциите, също така, може да са валидни за период от време (американски опции) или само за определена дата (европейски опции), като името няма връзка с това, къде са издадени или се търгуват.

Основните параметри на опциите са цената й (емисионна или пазарна), цената на упражняване (тоест цената, на която ще се придобие или продаде актива, за който е издадена опцията), както и срока на валидност.

За стартъп екосистемата, основната роля на опциите е стимулиране на служители или прикачване към облигации, издавани на инвеститор с цел придобиване на акции в компанията на по-късен етап (опция, прикачена към облигации се нарича warrant). Опциите, издадени на служители, дават възможност на получателите да станат съсобственици в бъдеще и да участват в разпределението на печалбите на компанията. В този случай, договорът за издаване на опции на служителите често включва вестинг договор, тоест определени условия, при които опцията става валидна.